Wina szczepu Carmenere[a]

Szczep Carmenere[a] wywodzi się z Francji, a konkretnie z regionu Bordeaux. To jeden ze starszych szczepów z bogatą historią. Wykorzystuje się go do produkcji czerwonych win. Winogrona Carmenere[a] są wykorzystywane zarówno jako główny szczep, jak i jako domieszka przy kupażach.

Aż do połowy XIX wieku szczep Carmenere[a] był powszechnie spotykany we Francji.

Następnie uprawy zostały zdziesiątkowane przez plagę filoksery. W tym momencie wina szczepu Carmenere[a] niemal zupełnie zniknęły z winnic we Francji. Przez lata uważano nawet, że wszystkie winorośle tego szczepu wymarły wskutek zarazy. Próbowano je wprawdzie odtwarzać, ale sadzonki były trudno dostępne, a uprawa bardzo wymagająca, przez co szczep już nigdy nie powrócił we Francji do dawnej świetności i obecnie rzadko się go tam spotyka.

Aktualnie niemal 3/4 produkcji winogron Carmenere[a] odbywa się w Chile, gdzie są znane również pod nazwą Grande Vidure. Uprawia się je również we Włoszech i w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych. Ze względu na podobieństwo wizualne często bywają mylone z Merlotem. I rzeczywiście — oba te szczepy są spokrewnione, Carmenere[a] był nawet początkowo uznawany za odmianę Merlota, istnieją jednak między nimi pewne istotne różnice, które wprawne oko szybko wychwyci.

Sięgając po butelkę wina Carmenere[a], dobrze wcześniej poznać skomplikowaną historię tego tradycyjnego szczepu i zdawać sobie sprawę, że początki jego uprawy są związane z Francją, a nie z Chile. Warto zaznaczyć, że nawet współcześnie obok Merlot, Cabernet Franc, Petit Verdot, Cabernet Sauvignon i Malbec szczep cały czas uznaje się z jeden z sześciu najstarszych francuskich winnych szczepów, z których można wytwarzać wina Bordeaux.

Wina Carmenere[a] wyróżniają się na tle innych głęboką, ciemnoczerwoną barwą.

Nazwa szczepu wywodzi się zresztą od francuskiego słowa carmin, oznaczającego kolor karminowy. Charakterystyczne dla win tego szczepu są okrągłe taniny i aromat dojrzałych owoców (malin, jagód, wiśni, śliwek), korzennych przypraw i dymu. Wina te mają niewielką kwasowość i niską ilość garbników, przez co uznaje się je za stosunkowo uniwersalne i łatwe do picia nawet przez niewprawionych miłośników win. Są bogate, gęste i mocno skoncentrowane. Ich potencjał starzenia uznaje się za średni.

Podobnie jak inne czerwone wina zwykle podaje się je z czerwonymi mięsami w różnych postaciach. Bardzo dobrze komponują się szczególnie z mięsami z grilla serwowanymi w towarzystwie ziół, takich jak tymianek, kolendra i oregano, ale również z niektórymi warzywami kapustnymi, bakłażanem i papryką.

Oferujący wina Carmenere[a] sklep z pewnością będzie w stanie doradzić Ci konkretny gatunek i odpowiedzieć na ewentualne pytania z nim związane. Warto zaznaczyć, że wina tego szczepu nie należą zwykle do szczególnie drogich, są więc powszechnie dostępne i łatwe do nabycia nawet w niewielkich sklepach. Tym bardziej warto więc zdecydować się na ich zakup i osobiście sprawdzić, jak smakuje wino wytwarzane z tego wyjątkowego szczepu.

Czerwony szczep winny, pierwotnie uprawiany w subregionie Medoc w regionie Bordeaux we Francji, gdzie był wykorzystywany do produkcji ciemnoczerwonych win, a czasami także jako domieszka, podobnie jak petit verdot. Odmiana należy do rodziny cabernetów. Nazwa carmenere pochodzi od francuskiego słowa carmin (karmazynowy), nawiązującego do karmazynowego przebarwienia, jakiego nabierają jesienią przed opadnięciem liście krzewu. Spotyka się także tradycyjną bordoską nazwę grande vidure, ale prawo Unii Europejskiej zabrania importu win z Chile pod tą nazwą. Carmenere wraz ze szczepami cabernet sauvignon, cabernet franc, merlot, malbec, petit verdot należy do sekstetu klasycznych odmian z Bordeaux. W XXI wieku carmenere jest już rzadko spotykane we Francji. Największe uprawy znajdują się w Chile, w tym ponad 8800 ha (2009) w regionie Valle Central. Wraz z rozwojem przemysłu winiarskiego kraju coraz częściej eksperymentuje się z tą odmianą, szczególnie jako partner cabernet sauvignon w winach kupażowanych. Szczep carmenere jest uprawiany także w północno-wschodnich regionach Włoch: Wenecji Euganejskiej, Julijskiej i Friuli oraz w mniejszych ilościach w Kalifornii i regionie Walla Walla (stan Waszyngton) w Stanach Zjednoczonych. Wina wytwarzane z carmenere mają intensywnie czerwony kolor i aromaty spotykane w czerwonych owocach, przyprawach i jagodach. Garbniki są mniej wyczuwalne i delikatniejsze w porównaniu z cabernet sauvignon. W większości przypadków odmiana jest mieszana z innymi, ale winiarze produkują także jednoodmianowe wino, które cechuje się wiśniowo-owocowym bukietem z nutami ziemisto-przyprawowymi i karmazynowym kolorem, jeśli tylko jest wytwarzane z winogron zbieranych w optymalnym stopniu dojrzałości. Smak może przywodzić na myśl także gorzką czekoladę, tytoń i skórę. Wina z carmenere najlepiej pić młode.

Odmiana jest znana także pod nazwami: bouton blanc, caberne karmener, cabernella, cabernelle, cabernet carmenere, cabernet cosmo, cabernet grande, cabernet grosso, cabernet italico, carbonet, carbouet, carmenelle, carmeneyre, gran vidyur, grand carmenet, grand vidure, grande vidure, grande vuidure, kaberne, kaberne karmener, kabernel, karmene, karmensel, uva Francesca.