Szczep Sémillon

Kraj o wyjątkowo bogatej winiarskiej tradycji i historii to bez wątpienia Francja. To właśnie z Francji wywodzą się przeróżne znane szczepy winorośli, które obecnie uprawiane są nie tylko na rodzimym ziemiach, ale również na całym świecie. Jednym z tradycyjnych, doskonale znanych i uprawnionych od bardzo dawna jest szczep Sémillon. W połowie ubiegłego wieku był on jednym z najpopularniejszych szczepów. To właśnie z niego powstają doskonałe białe wina, obecnie produkowane głównie w Australii, Nowej Zelandii, RPA oraz rzecz jasna we Francji, a dokładnie w Bordeaux. Czym charakteryzują się wina Sémillon, z czym je podawać oraz gdzie kupować? Poniżej garść najważniejszych informacji, które bez wątpienia ucieszą miłośników doskonałego trunku, jakim jest wino Sémillon.

Szczep Sémillon charakterystyka

Szczep Sémillon doskonale przyjął się nie tylko w Europie, ale na całym świecie. To właśnie z niego wytwarza się wina półsłodkie oraz wytrawne, które zachwycają doskonałym smakiem i bogatym aromatem, a wszystko to w przystępnej, znośnej cenie. Warto wspomnieć, że znawcy opisują wina Sémillon biorąc pod uwagę to, na jakich terenach uprawiany jest szczep Sémillon. Wskazują, że szczep Sémillon uprawiany w chłodniejszych obszarach świata, daje wino o innym aromacie niż wino pochodzące ze szczepu uprawianego w cieplejszych regionach świata. Owoce pozyskiwane ze szczepu Sémillon bardzo często służą do tworzenia win kupażowych. Łączy się je wtedy z owocami ze szczepów na przykład sauvignon blanc.

Wina Sémillon charakterystyka

Szczep Sémillon daje owoce, które można wykorzystywać do tworzenia wielu różnych win. To właśnie z niego produkowane są zarówno wina półwytrawne i wytrawne, jak również półsłodkie oraz słodkie. To właśnie owoce szczepu Sémillon doskonale poddają się szlachetnej pleśni, dzięki której można uzyskać wspaniały aromat oraz smak słodkich oraz półsłodkich win. Wykorzystując owoce szczepu Sémillon i łącząc je z owocami szczepu sauvignon blanc, otrzymuje się jedno z najsłynniejszych białych słodkich win świata, jakim jest Château d’Yquem. Jego wspaniałe nuty doskonale komponują się między innymi z deserami. Wino najlepiej pić mocno schłodzone, bo właśnie wtedy pokazuje swoje najwspanialsze walory.

Wina Sémillon sklep

Wina Sémillon są bardzo lubiane przez Polaków, warto szukać ich w dobrych sklepach oferujących trunki z całego świata. Bez wątpienia na uwagę zasługują wina Sémillon, które pachną wspaniale owocami, jak również nutami miodowymi. Często wyczuwalne są owoce cytrusowe, aromaty lipy, dojrzałych bananów. Wina doskonale smakują w połączeniu z lekkimi posiłkami, na przykład grillowanymi owocami morza oraz z rybami, a także sałatkami na bazie świeżych warzyw. Z powodzeniem można podawać je również do deserów, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby nie były zbyt słodkie. Najlepiej popijać wina Sémillon lekko schłodzone. Butelka wina Sémillon to wspaniały pomysł na upominek dla osoby, która docenia doskonałej jakości białe wino. Na pewno ucieszy się z takiego podarunku.