Szczep Cinsault - Cinsaut

Czerwony szczep Cinsault, często nazywany także Cinsautem pochodzi z południowej części Francji. Oprócz wykorzystania szczepu do produkcji wina czerwonego i różowego, jest także sprzedawany jako owoc deserowy, ze względu na duże grona i okazałe owoce. Winogrono deserowe jest sprzedawane pod nazwą œillade. Szczep Cinsault - Cinsaut jest odmianą, z której rzadko produkuje się jednolite wina. Zazwyczaj wina Cinsault - Cinsaut są lekkie i bez wyrazistego aromatu. Niska zawartość tanin i wysoka kwasowość powoduje, że szczep Cinsault - Cinsaut często jest mieszany z odmianami grenache lub carignan.

Pochodzenie nazwy szczepu nie jest do końca znane. Odmiana występuje pod wieloma nazwami ze względu na rejon upraw. Hermitage to nazwa pochodząca z południowej Afryki, jednak dr Abraham Izak Perold z Uniwersytetu Stellenbosch w 1927 roku udowodnił, że jest to sama odmiana co cinsaut noir na południu Francji. Badacze spisali kilkadziesiąt nazw, którymi jest określany ten szczep, jednak jest ich zbyt dużo, aby je przytaczać.

Odmiana Cinsault - Cinsaut jest wyjątkowo zagadkowa i tajemnicza. Dokładna lokalizacja zapoczątkowania szczepu jest niejasna. Najbardziej prawdopodobną wersją są południowe tereny Francji, tereny rzeki Rodan, Langwedocji i Roussillon. Jest to teoria dotycząca większych plantacji, ponieważ historycy twierdzą, że pierwotne sadzonki zostały wprowadzone przez śródziemnomorskich kupców. Szczep zyskał popularność w połowie XIX wieku. Odmiana jest odporna na susze i wysokie temperatury, dlatego w okresie, zanim ulokowała się na południu Francji, występowała także na Korsyce i w północnej części Afryki.

Szczep Cinsault - Cinsaut jest odmienny i nietypowy, ponieważ pełnię swojego potencjału ukazuje na suchych i nieurodzajnych terenach. Odmiana jest plenna, dlatego nie daje dobrych wyników na żyznej glebie. Pomimo odporności na silny wiatr i susze, szczep jest bardzo podatny na choroby. Winogrono zwykle dojrzewa na początku zbiorów i daje ogromny plon. Producenci pilnują, aby owoce nie były przerośnięte, ponieważ wtedy mają niewyrazisty smak.

Wino, którego bazą jest Cinsault - Cinsaut ma dobrze wyczuwalny aromat owoców - truskawki, wiśni lub jagody. Wyczuwalne są także nuty kwiatów i perfum. Wino jest lekkie i orzeźwiające, bez skomplikowanego smaku. Co ciekawe, odmiana Cinsault - Cinsaut zmienia swój smak i aromat w zależności od sposobu przetwarzania. Wina Cinsault - Cinsaut mają najlepszy smak jako wina młode. Wtedy posiadają one pełny kolor, silny, owocowy smak i finezję.

Wina Cinsault - Cinsaut sklep to miejsce, w którym możemy nabyć wyselekcjonowane butelki alkoholu. Warto szukać produktów z certyfikatem regionalnym, ponieważ potwierdza on pochodzenie składników z danego regionu, a także wskazuje na tradycyjne metody produkcji. Inwestycja w dobrej jakości wino jest rozsądnym wydatkiem. Butelka dobrego alkoholu może umilić wieczór spędzony we dwoje, a także dużą kolację ze znajomymi. Przed kupnem wina należy upewnić się, czy będzie ono pasowało do podawanego posiłku.

Czerwony szczep winorośli wywodzący się z południowej Francji. Przeważnie używany jako surowiec do produkcji win czerwonych i różowych, ale ze względu na dość duże grona jest sprzedawany także jako winogrono deserowe pod nazwą œillade. Cinsault należy do kategorii dość wcześnie dojrzewających (ok. 20 dni po gutedel). Plenność odmiany i mało skoncentrowane wina z rozległych winnic na żyznych glebach przyczyniły się do jej złej sławy. Swój pełen potencjał ukazuje na terenach suchych i nieurodzajnych. Odmiana jest odporna na suszę i silny wiatr, ale podatna na mączniaka prawdziwego i rzekomego, szarą pleśń i eutypiozę. Odmiana jest ważnym składnikiem win kupażowanych (cuvées), w tym np. słynnego châteauneuf-du-pape. Często łączona z grenache, do której wnosi finezję, owocowość i pełny kolor. W winach różowych doceniany jest jej kwiatowy aromat. Niektórzy producenci oferują wino jednoszczepowe.

Badacze zarejestrowali aż 100 synonimów dla nazwy cinsault: black malvoisie, black prince, blue imperial, boudalès, bourdalès, bourdales kek, bourdelas, budales, calabre, chainette, cincout, cing-saou, cinsanet, cinquien, cinq-sao, cinq-saou, cinq-saut, cinqsaut, cinquien, cinsanet, cinsaut couché, cubilier, cubillier, cuviller, cuvillier, espagne, espagnen, espagnin noir, espagnol, froutignan, grappu de la dordogne, gros de lacaze, gros marocain, hermitage (zwłaszcza w RPA), imperial blue, kara takopoulo, madiran, madiran du portugal, malaga, malaga kek, malaga morterille noire, malvoise, marocain, marroquin, marrouquin, maurange, mavro kara, mavro kara melkii, milhau, milhaud du pradel, morterille, morterille noire, moustardier noir, navarro, negru de sarichioi, œillade (jako winogrono deserowe), œillade noir, ottavianello (przede wszystkim w Apulii we Włoszech), ottaviano, ottavianuccia, ottavinello, pampous, papadou, passerille, passerille senso, pedaire, petaire, picardan, picardan noir, piede di colombo, piede di palumbo, piede rosso, piqepoul, piquepoul d’uzés, pis de chèvre, pis de chèvre rouge, plant d’arles, plant d’arles boudales, plant de broqui, plant de broquies, poupe de crabe, poupo de crabo, pousse de chèvre, pousse de chèvre rouge, prunaley, prunelard, prunelas, prunella, prunellas, prunellas noir, salerne, samson, senso, sensu, sinso, strum, takopulo kara, ulliade, ulliaou oraz wests white prolific.