Szczep oraz wino Corvina

Włoskie wina mają wielu miłośników na całym świecie, w tym również w Polsce. Nie da się ukryć, że słoneczna Italia ma bogatą historię winiarską i wiele wspaniałych szczepów, o których warto dowiedzieć się więcej. Szczep Corvina, bo o nim będzie dzisiaj mowa, to jeden z nich. Być może nie jest tak znany, jak wiele innych, ale bez wątpienia cieszy się bardzo długą historią. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się już na początku XIX wieku. Corvina, a dokładniej Corvina Veronese, bo właśnie tak brzmi pełna nazwa szczepu, to winorośl czerwona uprawiana w prowincji Verona. Przez wielu znawców wina uznawana jest za najlepszą winorośl w apelacji Valpolicella i Bardolino.

Szczep Corvina - charakterystyka

Piękna Werona, z miłosną historią w tle, o której pisał Szekspir, to region, z którego wywodzi się wyjątkowy szczep wina. Corvina, bo o nim mowa, to winorośl, której nazwa może wywodzić się od włoskiego słowa "Corvo", czyli kruk, jak i od lokalnego "cruina". Owoce tej odmiany winorośli są raczej nieduże, mają grubą skórę, są niestety dosyć mocno podatne na pleśnienie. Najlepiej rosną oraz owocują na glebach wapiennych, przepuszczalnych, kamiennych. Nie sprzyjają tej odmianie winorośli susze. Odpowiednie warunki, które pozytywnie wpływają na wzrost rośliny i jej owocowanie, znajdują się we włoskim regionie Veneto. Warto wspomnieć, że szczep Corvina i jego winogrona używane są do produkcji wina najczęściej w towarzystwie winogron z innych szczepów. W zależności od apelacji, winogrona Corvina mogą stanowić nawet około 90% mieszanki. W poprzednich latach wina Corvina zyskały złą sławą, co związane było ze wzrostem upraw tego szczepu i masową wręcz produkcją młodych win, o stosunkowo niskiej jakości. Obecnie, ze względu na to, że lokalne winiarnie zaczęły eksperymentować z winogronami ze szczepu i uzyskiwać trunki coraz wyższej jakości, produkowane zgodnie z prastarymi technologiami, wymagającymi między innymi długiego leżakowania win w beczkach, smak znacznie się poprawił. W ten sposób uratowano reputację prastarego szczepu Corvina.

Wina Corvina sklep

Wina Corvina to wspaniała propozycja dla wszystkich miłośników świetnych win, którzy uwielbiają je degustować, zachwycając się smakiem oraz aromatem. Warto wspomnieć, że szczep Corvina daje możliwości produkcji różnych win, zarówno lekkich i młodych, które są stosunkowo tańsze, jak też droższych. Przykładowo wina Amarone ze szczepu Corvina, które produkowane są w apelacji DOCG wykorzystaniem winogron mocno dojrzałych i podsuszonych, to propozycja dla prawdziwych koneserów. Takie wina są bogate w smaku, o intensywnym aromacie i bardzo ciemnym kolorze. Bez wątpienia warto się nimi zainteresować, ponieważ wspaniale smakują na przykład w towarzystwie dań mięsnych, szczególnie dziczyzny, ale nie tylko. Wina Corvina kupimy w różnych przedziałach cenowych, Warto sięgnąć po butelkę wina najwyższej apelacji, na przykład po wyśmienite Amarone DOCG lub spróbować młodszego, a co za tym idzie tańszego wina w apelacjach DOC. To propozycje, które bez wątpienia nie zawiodą.