Szczep Molinara

Należy mieć świadomość, że Molinara jest odmianą winorośli właściwej charakteryzującej się ciemną skórką. Warto również odnotować, że pochodzi ona z Włoch. Cieszy się ogromną popularnością w prowincji Werona. Jest składnikiem takich win, jak valpolicella czy bardolino.

Co warto wiedzieć?

Nazwa Molinara pochodzi od słowa molina, które oznacza młyn, ponieważ meszek na owocach jest bardzo podobny do mąki. Odmiana wykazuje się ogromną odpornością na różnego rodzaju choroby grzybowe. Godny uwagi jest również fakt, że do dzisiaj zachowały się nieliczne klony jeszcze sprzed epidemii filoksery.

Molinara jest odmianą winorośli właściwej, cechuje się przede wszystkim ciemną skórką. Umożliwia produkować czerwone wino. Przeważnie wspomniany szczep jest uprawiany we Włoszech, w prowincji Werona. Warto wiedzieć, że czerwone wina z regionu Wenecja z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności dzięki odmianie Molinara.

Czym wyróżnia się wino?

Należy zaznaczyć, że Molinara wykorzystywana jest przede wszystkim do wzbogacenia win z regionu Wenecja. Nie wszyscy wiedzą, że omawiana odmiana bardzo często towarzyszy odmianom rondinella czy corvina veronese. Doskonałymi przykładami mogą być wina Bardolino oraz Valpolicella. Nie można zapomnieć, że udział odmiany w kupażach jest stosunkowo mały, wynosi bowiem od 5 do 10%, w niektórych przypadkach może dochodzić do 25%. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że szczep Molinara nadaje winom goryczkę oraz kwas. Godny uwagi jest również fakt, że jeden z producentów ma w swojej ofercie jednoszczepowe wino z Molinary. Jest ono sklasyfikowane, jako IGT Veronese.

Warto wiedzieć, że jeszcze w 1990 roku omawiana Molinara była uprawiana we Włoszech na 1618 ha, z kolei w 2000 roku było to już tylko 1348 ha. Oznacza to tym samym, że areał upraw z roku na rok się zmniejsza. Wino może być bez żadnego problemu łączone z następującymi daniami: pieczeń z indyka, siekana sałatka z sosem tysiąca wysp, Pasta e fasoi. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu wino o różowo-czerwonej barwie, średnim ciele, a także niezwykle delikatnym aromacie.

Wina Molinara sklep

Należy mieć świadomość, że winiarnie, a także renomowane sklepy stacjonarne i internetowe, które mają w swojej ofercie omawiany rodzaj trunków, w zdecydowanej większości przypadków importują wina jakościowe z najważniejszych regionów winiarskich na całym świecie. Nie jest również rekomendowane sugerowanie się tylko ceną. Osoby, które są zainteresowane spróbowaniem wina Molinara, nie mogą oszczędzać. Zdecydowanie najlepszą możliwą opcją będzie zaopatrzenie się w tego rodzaju produkt w sklepie specjalistycznym. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba klientów decyduje się na zamówienie wina bezpośrednio z Włoch. Mają dzięki temu mają całkowitą pewność, że zainwestowali w odpowiedni produkt. Wino wyróżnia się na trudnym i wymagającym rynku stosunkiem jakości do ceny. Można oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji porozmawiać z pracownikiem danego sklepu i zadać mu nurtujące pytania.

Molinara to odmiana winorośli właściwej, charakteryzująca się ciemną skórką. Pozwala na produkcję czerwonego wina i najczęściej szczep Molinara jest uprawiany we Włoszech, w prowincji Werona. Odmiana Molinara często jest wykorzystywana jako składnik win włoskich bardolino i valpolicella. Wina czerwone z regionu Wenecja wiele zyskują dzięki odmianie Molinara. Jest ona chętnie stosowana w winach kupażowych, a rzadko kiedy producenci oferują jednoszczepowe wino z Molinary.