Szczep Brachetto d'Acqui

Miłośnicy wina często interesują się również jego historią, badając między innymi pochodzenie różnych szczepów. Wyjątkowo interesującym szczepem winorośli, pochodzącym najprawdopodobniej z włoskiego Piemontu, jest szczep Brachetto d'Acqui. Badacze wskazują, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że oryginalnie szczep ten wywodzi się z Francji. Bez względu na to, gdzie znajdują się jego korzenie, trzeba przyznać, że czerwone wino Brachetto d'Acqui fascynuje wyjątkowym smakiem i aromatem. Koniecznie trzeba go spróbować, najlepiej w towarzystwie pysznych deserów na bazie czekolady.

Szczep winorośli Brachetto d'Acqui ma wyjątkowo długą historię.

Wspominano już o nim w czasach starożytnych, a badacze wina nie do końca mają pewność, czy wywodzi się z Włoch, czy z Francji. Obecnie najczęściej winorośl tego szczepu uprawiana jest w winiarskim regionie Piemontu, a dokładniej wokół Acqui Terme, w prowincji Alessandria na wzgórzach wokół miasta Asti. Wina Brachetto d'Acqui zachwycają pięknym kolorem rubinowej czerwieni, owocowym aromatem i smakiem, dlatego bez wątpienia przypadną do gustu każdemu wyrafinowanemu miłośnikowi win. Nie da się ukryć, że to dosyć luksusowa propozycja, bo za butelkę wina Brachetto d'Acqui często trzeba zapłacić nawet około 100 zł. Warto jednak wiedzieć o tym, że wina z tej apelacji produkowane są zgodnie ze ścisłymi regulacjami, a od 1996 roku są klasyfikowane jako Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG). Wśród propozycji win z tego szczepu znajdziemy między innymi wina czerwone deserowe i słodkie, a także wina różowe musujące. Wina Brachetto d'Acqui to bez wątpienia bardzo interesująca propozycja i wybór dla smakoszy, którzy lubią zainwestować od czasu do czasu w butelkę droższego alkoholu, aby zachwycić się jego smakiem oraz aromatem. W przypadku wina Brachetto d'Acqui o aromatach nie sposób nie wspomnieć. Wyczuwalne są między innymi intensywne zapachy truskawek, malin, porzeczek oraz róży, co tworzy wyjątkową, wyrafinowaną kompozycję, która urzeka od pierwszych sekund.

Wina Brachetto d'Acqui sklep

Wina Brachetto d'Acqui rekomendowane są w szczególności do deserów na bazie czekolady. Wspaniale komponują się z tortami, ciastami, czekoladowymi, musami, sufletami, a także innymi słodkościami, również na bazie owoców. Smak wina jest lekki, rześki, urzekający. Wino opisywane jest jako bardzo eleganckie, dlatego warto wybrać je na wyjątkowe spotkania, na których pragnie się stworzyć podniosłą atmosferę. Wina Brachetto d'Acqui to propozycja odrobinę droższa. Za butelkę deserowego wina zapłacimy około 100 zł. Bez wątpienia warto spróbować i zachwycić się smakiem i aromatem. Szczep Brachetto d'Acqui daje wspaniałe możliwości, a uregulowane przepisy opisujące, w jaki sposób należy tworzyć wino z tego szczepu, zapewniają, że otrzymuje się najwyższej jakości produkt, który znajdziemy w najlepszych sklepach z winami na terenie całego świata. To promocja dla smakoszy i koneserów, którzy poszukują doskonałej jakości w przystępnej cenie.

Brachetto dAcqui [braketto dakkwi] to czerwone włoskie wino, które jest klasyfikowane jako Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) od 1996 roku, a poprzednioregion Denominazione di Origine Controllata (DOC) od 1969 roku. Jest produkowane w regionie winiarskim Piemontu wokół Acqui Terme w prowincji Alessandria z pewnym nakładaniem się na prowincję Asti . Wino produkowane jest zwinogron Brachetto , odmiany , októrej wiadomo ,że pochodzi z Piemontu i może być nadal lub migotać z zazwyczaj słodyczą. Dokładne pochodzenie wina nie jest znane. Podczas gdy winorośl Brachetto jest uważana za pochodzącą z Piemontu (ze wzgórzami Monferrato i okolicami Asti będącymi najprawdopodobniej domem winogron), niektórzy ampelodzy spekulowali już pod koniec XIX wieku, że winogrono może faktycznie być francuskim w pochodzenie. Produkcja słodkiego, spienionego czerwonego wina z regionu Piemont ma długą tradycję. We włoskiej teatralnej tradycji Commedia dellarte masek Gianduja da Gioan dladuja lub Giovanni of the Jug, która reprezentowała Turyn i Piemont, podobno preferowała Brachetto dAcqui wśród wszystkich innych. Wcześniej, w czasach starożytnego Rzymu , pisarze opisywali wino Gallia Cisalpina (północne Włochy) znane jako vinum acquense (wino z Acqui), które było ulubionym wśród patrycjuszy o słodkich smakach i wysokiej zawartości związków aromatycznych . Legenda też to miała, Juliusz Cezar i Marek Antoniusz przedstawiony Cleopatra kilka tykwy z Vinum acquense jako dar. Zgodnie z legendą faraon wierzył, że wino ma moc uwalniać namiętności swoich kochanków. Strefa DOCG Brachetto dAcqui obejmuje wzgórza Monferrato, które rozciągają się na południowy wschód od miasta Asti z pewnym zachodzeniem na strefę Asti DOCG . Region obejmuje doliny wzdłuż rzek Bormida i Belbo, które wpływają do Tanaro . Gminy Acqui Terme i Strevi są w samym sercu regionu winiarskiego. Zgodnie z przepisami DOCG, Brachetto dAcqui musi być produkowane ze 100% winogron, które zostały zebrane w ilości nie większej niż 8 ton na hektar. Przed awansowaniem do statusu DOCG, inne czerwone odmiany Piemontu (takie jak Dolcetto , Pinot nero , Freisa , Grignolino i Ruché, mogły być mieszane z ograniczonym udziałem procentowym. Podczas gdy minimalny poziom alkoholu dla gotowych win musi wynosić co najmniej 5% dla frizzante i 6% dla spumante, winogrona użyte do produkcji Brachetto dAcqui muszą osiągnąć wystarczającą dojrzałość dla potencjalnego alkoholu wynoszącego co najmniej 11,5%. Master of Wine Mary Ewing-Mulligan opisuje bardzo aromatyczne słodkie czerwone wino Brachetto dAcqui, które może mieć nuty kwiatowe i owocowe podobne do Moscato dAsti i Lambrusco.