Szczep syrah - shiraz

Wśród szczepów winorośli, których nazwy są dosyć dobrze znane szerokiemu gronu odbiorców, bez wątpienia można wymienić szczep syrah - shiraz. Skąd takie nazewnictwo? Syrah to starsza nazwa, shiraz zaś używana od kilkudziesięciu lat, głównie przez mieszkańców tak zwanego Nowego Świata, czyli Ameryki Północnej. Czym charakteryzuje się szczep syrah - shiraz? Jakie można stworzyć z niego wina? Poniżej krótka opowieść o czerwonym winie, które zachwyca owocowymi i pikantnymi nutami, idealnie uzupełniając niejedną kolację lub obiad.

Szczep syrah - shiraz - charakterystyka

Badacze uważają, że szczep syrah - shiraz najprawdopodobniej pochodzi z doliny Rodanu, a zatem z pięknej Francji. Trzeba jednak przyznać, że zdania bywają podzielone co do ojczyzny tej odmiany winorośli, która szczodrze owocuje, dając wspaniałe, ciemnofioletowe owoce. Niektórzy sądzą, że szczep syrah wywodzi się z dawnej Persji, inni za jego ojczyznę uważają Włochy, a dokładnie Sycylię. Szczep syrah - shiraz to jeden z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych szczepów świata, między innymi ze względu na bardzo dobrą odporność na trudne warunki atmosferyczne, jak również choroby i pasożyty. Jest szeroko uprawiane we Francji, jednak tam, ze względu na kapryśna pogodę, owoce nie zawsze dojrzewają tak, by zachwycać swoim pysznym smakiem. Poza tym szczep jest też popularny w Australii. Winorośl owocuje obficie, a uzyskiwane z niej owoce są doskonałe do tworzenia win jednogatunkowych, jak również win kupażowych. Owoce są dosyć duże, w ciemnofioletowej skórce, pełne smaku i aromatu. Wina syrah - shiraz są pełne owocowych nut, najczęściej kojarzących się z jagodami, porzeczką, truskawką.

Wina syrah - shiraz sklep

Wina syrah - shiraz po pierwsze kojarzone są z owocami, które w smaku oraz aromacie wysuwają się na pierwszy plan. Wyczuwalne są w nim również nuty pieprzu, dlatego wino bywa doskonałym towarzyszem między innymi dań na bazie czerwonego mięsa oraz dziczyzny. Sporo ekspertów poleca je do dań z dzikich gęsi, kaczek, jak również do steków. Poza tym będzie doskonałym uzupełnieniem dań na bazie makaronu, który otulony jest pysznym, mięsnym sosem. Wina syrah - shiraz doskonale smakują również z deską serów. Ich smak jest głęboki, wyczuwalne są taniny, dlatego długo leżakujące wina shiraz raczej nie są polecane miłośnikom lekkiego i nieskomplikowanego smaku. Warto wspomnieć, że wina syrah - shiraz mogą leżakować przez dziesięciolecia, zamieniając w ten sposób głębię smaku. Z tej winorośli tworzy się również wina młode, które są lżejsze, nieskomplikowane, przyjemne.

Wina syrah - shiraz dla prawdziwych koneserów

Chociaż szczep syrah - shiraz jest tak popularny na całym świecie, w zależności od warunków pogodowych, w różnych rocznikach uzyskuje się owoce o mniejszych lub większych walorach. W dobrych latach zbiera się owoce, które służą do produkcji wina najwyższej jakości. Wina syrah - shiraz leżakujące przez kilka dziesięcioleci, to prawdziwa gratka dla fanów najwyższej jakości. Niektórzy są w stanie zapłacić nawet kilka tysięcy zł za butelkę takiego wyjątkowego alkoholu.

Syrah Shiraz Sarah - Szczep pochodzący z Bliskiego Wschodu (prawdopodobnie z Iranu), do Europy trafił w okresie wypraw krzyżowych. Drugą ojczyznę znalazł w Dolinie Rodanu (wina z Hermitage i Côte Rotie należą do najlepszych czerwonych win na świecie) i w Australii, gdzie znany jest pod nazwą Shiraz (australijskie wino Grange jest nazywane "olbrzymem" wśród win, pełnię dojrzałości osiąga po 20-30 latach). Australijskim "wynalazkiem" jest mieszanka Shiraz z Cabernet Sauvignon. W ostatnich latach nastąpił ogromny wzrost popularności tego szczepu, zwłaszcza w południowej Francji (Langwedocja i Dolina Rodanu, przede wszystkim w regionie Châteauneuf du Pape). Syrah daje wina bardzo oryginalne, o niepowtarzalnym charakterze. Odmiana ta wymaga ciepłego klimatu. Jej grona mają bardzo grubą skórkę, dlatego też wino jest bogate w barwniki i garbniki, zazwyczaj jest też ciężkie i ekstraktywne, o sporej kwasowości, doskonale nadaje się do dłuższego przechowywania. Charakterystyczne dla Syrah nuty zapachowe to: czarna porzeczka, śliwka, wiśnia, czereśnia, czekolada, fiołki, biały pieprz, przyprawy korzenne, smoła, prażone orzechy, skóra, dym, zioła, drzewo cedrowe, tytoń.