Szczep Pinot grigio

Francuskie wina zawsze mają w sobie cechę szlachetności i niesamowitego prestiżu. Gdy jeszcze chodzi o szczepy bardzo stare, są one otaczane szczególną czcią i estymą. Tak właśnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o bardzo sędziwy szczep Pinot grigio. Miał rzekomo występować już w czasach średniowiecznych tyle, że wówczas ukrywał się pod nazwą Fromenteau. Ta odmiana winorośli pochodzi z Francji, a ściślej mówiąc z Burgundii. Dziś jest już oczywiście uprawiania w różnych rejonach Europy i świata. Występuje też pod różnymi nazwami, których jest tak wiele, że trudno byłoby wszystkie zapamiętać. Szczep Pinot grigio uprawiany jest także w Polsce. Ma on stanowić pochodną od Pinot Noir. Smaki i aromaty zawarte w butelce Pinot grigio różnią się od siebie znacznie, gdyż w zależności od rejonu dodaje się nieco zmodyfikowane składniki. Stąd wynikają dość spore różnice. Oczywiście klasycznym smakiem legitymuje się podstawowa i prekursorska wersja francuska. Jeśli chodzi o wina Pinot grigio sklep oferuje butelki z wybornym trunkiem w bardzo okazyjnych cenach, choć tego typu wino jest warte każdych pieniędzy.

Szczep Pinot grigio - kameleon wśród winorośli

Winogrona tej odmiany mają zaskakujące i bardzo nieoczywiste barwy. Mogą być szare, ciemnozłote lub lekko zaróżowione. Czasem ich barwa bywa myląca, gdyż przypominają bardziej grona na czerwone wino, a tymczasem służą do produkcji wina białego. Nazwa "grigio" oznacza właśnie szary kolor, zaś określenie "pinot" to szyszka , co wzięło się zapewne od kształtu owoców. Szczep Pinot grigio należy do cenionego gatunku vitis vinifera. Z Pinot grigio wytwarza się również wina różowe.

Wina Pinot grigio - cudowne kompozycje

Trudno jednoznacznie określić smak wina Pinot grigio, ponieważ lokalne odmiany rządzą się własnymi prawami. Duża elastyczność tej odmiany spowodowała, że da się ją uprawiać w wielu regionach. Wina przesiąkają zatem lokalnym kolorytem i tworzą nieoczywiste kompozycje. Wino jest wielowymiarowe i bardzo plastyczne, dzięki czemu da się je uformować na lokalną nutę. Terenowe odmiany kuszą feerią aromatów i niezwykłymi konsystencjami. We włoskich odmianach dominują cytrusy oraz akcenty mineralne. Styl francuski kręci się wokół aromatów miodowo - brzoskwiniowych. Niezależnie od tego, w jakiej odsłonie, to wino zawsze będzie smakowało wybornie. Nadaje się ono do samodzielnej konsumpcji lub spożywania wraz z posiłkami. Mogą to być mięsa, ale również potrawy bezmięsne i ryby. Najlepiej wino pasuje do deski serów i oliwek.

Wina Pinot grigio sklep

W naszej ofercie znaleźć można wytworne i pełne wdzięku wina Pinot grigio. Przydadzą się wszystkim klientom. Można je wykorzystać podczas uroczystego rodzinnego obiadu lub spotkania towarzyskiego. Będzie to również świetna alternatywa na prezent dla wyjątkowej w czyimś życiu osoby. Idea wręczania win w formie stylowych podarunków jest żywa od dawna. Alkohole, zwłaszcza te wykwintne są niezobowiązującymi podarunkami, więc sprawdzają się także na gruncie zawodowym, gdzie liczy się gest, lecz prezent nie może być zbyt osobisty.

Pinot grigio biały szczep winny z gatunku Vitis vinifera pochodzący z Francji zwany tam Pinot gris. Uważany jest za mutację szczepu Pinot noir. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa pinot oznaczającego szyszkę (najprawdopodobniej z uwagi na kształt gron) i przymiotnika gris (szary - jakkolwiek grona mają najczęściej ciemnoróżowe zabarwienie). Szczep pochodzi z Burgundii (gdzie w Średniowieczu znany był pod nazwą Fromenteau), skąd rozprzestrzenił się na inne europejskie kraje. W roku 1300 dotarł do Szwajcarii i dalej do Włoch. W 1375 mnisi cystersi sprowadzili sadzonki szczepu do Węgier (pierwsze nasadzenia w Badacsony nad Balatonem), gdzie znany był pod nazwą Szurkebarat. W 1711, niemiecki kupiec Johann Seger Ruland znalazł dziko rosnące krzewy winorośli na polach Palatynatu. Wino wyprodukowane z tych winorośli trafiło do handlu pod nazwą Rulander - później ustalono, że krzewy te to zdziczałe rośliny Pinot gris. Obecnie w Niemczech używa się równolegle terminów Rulander (dla win półsłodkich) lub Grauburgunder (dla win wytrawnych). W Czechach i na Słowacji szczep znany jest pod nazwą Rulandske sede. Szczególnie popularny w północnych regionach kraju, takich jak Trydent-Górna Adyga i Friuli-Wenecja Julijska. Włoskie wina z tego szczepu, w porównaniu z alzackim Pinot gris charakteryzują się jaśniejszym, słomkowo-żółtym kolorem.