Szczep sauvignon gris

Miłośników dobrego wina przybywa lawinowo. Polacy pokochali to, jakie wrażenia smakowe zapewnia lampka pysznego wina i nie boją się testować i poszukiwać nowości. Taka tendencja obserwowana jest zresztą na całym świecie. Dlatego właśnie szczep sauvignon gris, popularny szczególnie w niektórych regionach Europy oraz Ameryki Południowej, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Czym charakteryzuje się szczep sauvignon gris ? Jakie są wina z niego produkowane? Poniżej garść wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Szczep sauvignon gris - charakterystyka

Szczep sauvignon gris to wyjątkowo interesujący szczep, który obecnie nasadzany jest w Bordeaux we Francji, Chile, a także w Nowej Zelandii oraz w Szwajcarii. Jednym słowem nie jest to szczep niezwykle popularny, ale na pewno godny uwagi. Szczep sauvignon gris powstał z mutacji dwóch innych szczepów, a mianowicie sauvignon blanc, świetnie znanego z jasnych winogron oraz sauvignon vert. To, co najbardziej dla niego charakterystyczne to różowy kolor winogron. Ze względu na to są często dodawane jako ważny składnik w winach kupażowych. Warto zaznaczyć, że z winogron sauvignon gris wytwarza się mniej aromatyczne wina, dlatego rzadko powstają wina jednogatunkowe z tych owoców.

Wina sauvignon gris sklep

Chociaż znawcy wina zaznaczają, że szczep sauvignon gris nie daje tak dużo aromatu, winom, które są produkowane ze szczepu sauvignon gris bez wątpienia nie można odmówić uroku. Najczęściej są one opisywane jako wina lekkie, o aromatach owocowych. Wyczuwalne są szczególnie mango, melon i cytrusy. Ze względu na te owocowe nuty wino polecane jest każdemu, kto rozpoczyna swoją przygodę z testowaniem. Jest to wino nieskomplikowane, pasujące do bardzo wielu różnych dań, najczęściej do lekkiej kuchni śródziemnomorskiej. Gdzie kupować wina z tego szczepu? Bez wątpienia nie są one łatwo dostępne, między innymi ze względu na to, że plantacje szczepu znajdują się tylko w kilku lokalizacjach na świecie. Warto zatem szukać ich w dobrych sklepach internetowych. Próżno szukać ich w sklepach stacjonarnych. Jak kształtują się ceny? Są to wina dosyć przystępne cenowo, jednak bez wątpienia trzeba nastawić się na to, że nie są tak tanie, jak wina z wielu innych popularnych odmian. Co ciekawe, szczep sauvignon gris bywa uprawiany również w lokalnych polskich winnicach, a wina sauvignon gris są do kupienia w tamtejszych sklepach. To spora ciekawostka.

Wina sauvignon gris - z czym je podawać?

Wino sauvignon gris jest doskonałe między innymi do ryb. Często wymieniane jest jako sprawdzony dodatek do pstrąga, karpia, ale też pierwszych wiosennych szparagów oraz innych wiosennych warzyw. Ze względu na swój lekki, owocowy i rześki aromat, wino będzie też po prostu bardzo dobrze smakowało solo, szczególnie dobrze schłodzone. W gorące, letnie dni lampka wina sauvignon gris może być idealnym dopełnieniem wolnej chwili na świeżym powietrzu. O szczepie sauvignon gris bez wątpienia usłyszymy jeszcze wiele więcej w kolejnych latach.

Sauvignon Gris jest białą odmianą winorośli o różowym kolorze winogron, które są klonalną mutacją szczepu Sauvignon Blanc. Grono znajduje się przede wszystkim w Bordeaux i Chile, gdzie zostało przywiezione razem z Sauvignon blanc i Sauvignon vert. Winogrono wytwarza mniej aromatycznych wina niż Sauvignon Blanc i często jest używany do kupażowania.