Szczep Fiano

Szczep Fiano jest odmianą winorośli o jasnej skórce. Uznaje się, że wspomniana odmiana winogron pochodzi z Włoch, choć niewykluczone że mogła zostać sprowadzona na Półwysep Apeniński przez starożytnych Greków. Szczep Fiano uprawiany jest przede wszystkim w Kampanii (region w południowych Włoszech), gdzie jest m.in. podstawowym składnikiem win oznaczonych apelacją DOCG Fiano di Avellino. Wina Fiano są niezwykle popularne w Sycylii - regionie, w którym ceni się mocno wyczuwalną kwasowość.

Szczep Fiano bywa opisywany również jako odmiana archeologiczna, ponieważ cieszyła się dużym uznaniem już w starożytności. Pliniusz Starszy wspominał o vitis apiane. Część autorów utożsamia tę winorośl z fiano. Wspomniana hipoteza jest trudna do weryfikacji. Pewnym jest, że winem z odmiany fiano rozkoszował się już cesarz Fryderyk II Hohenstauf, który był inicjatorem budowy Castel del Monte, o czym świadczą rachunki z roku 1240. Uprawy szczepu fiano zamarły po pladze filoksery (mszyc, które są groźnym szkodnikiem winnic) w XIX wieku. Duży wkład w odtworzenie upraw wspomnianej odmiany wniósł Antonio Mastroberardino, który w latach 70. XX wieku w Taurasi zajął się przywracaniem tradycyjnych szczepów włoskich do uprawy towarowej. Celem uniknięcia pomyłek z odmianą fiano aromatico (fiano di puglia) podejmuje się starania, by nazwa została oficjalnie przemianowana na minutolo.

Należy wspomnieć, że odmiana fiano dojrzewa średnio-późno. Rośnie bujnie i jest wrażliwa na choroby wywoływane przez Plasmopara viticola (grzybopodobny organizm w polskiej literaturze nazywany drzewnikiem): mączniaka rzekomego i prawdziwego.

Wino Fiano jest niezwykle orzeźwiające. Delikatnie i doskonale łączy się z różnymi potrawami na bazie owoców morza takimi jak: lekkie sałatki, sery czy desery. Można je również podawać do grillowanej ryby i grillowanych warzyw. Koneserzy wina wyczuwają w nim zapachy kwiatowe, owoce tropikalne, brzoskwinie, orzechy, jabłka czy cytrusy. Wino Fiano wyróżnia atrakcyjna cena, która idzie w parze z bardzo dobrą jakością. Białe wytrawne wino jest wzbogacone o nuty orzechowe i miodowe, które długo pozostają na podniebieniu smakosza. Ponadto wino jest odpowiednio zrównoważone, dlatego doskonale łączy się także z drobiem. Poza tym może stanowić doskonały aperitif. Jeżeli jesteś miłośnikiem wina, a do tej pory nie próbowałeś tej odmiany, to sięgnij po nią koniecznie. Nasza placówka, Wina Fiano sklep, umożliwia ich zakup. Sklep cieszy się dużym zainteresowaniem turystów i internautów.

We Włoszech w 2000 roku zarejestrowano 783 ha obsadzonych szczepem Fiano, który jest popularną odmianą w Kampanii, przede wszystkim w historycznym regionie Irpinia, w okolicach miasta Avellino. Kalifornijscy winiarze eksperymentalnie uprawiają szczep fiano w hrabstwach Mendocino i Lake.

Nasz sklep z winami online oferuje najlepszej jakości wina Fiano, w których z pewnością poczujesz poczujesz aromaty owoców brzoskiwiń, jabłek, gruszek czy cytryn. Nasze wina to przede wszystkim jakość, która idzie w parze z atrakcyjną i rozsądną ceną.