Szczep Viura

Jeśli chodzi o wina z hiszpańskiego regionu La Rioja, najczęściej myślimy o czerwonym Tempranillo, czasem zmieszanym z niewielką ilością granatu, graciano lub mazuelo. Jednocześnie istnieje odmiana winogron białych, która uzupełnia ofertę większości lokalnych winnic. Ten szczep nazywa się viura. Niektóre butelkowane białe wina La Rioja to prawdziwa gratka dla miłośników wina z całego świata.

Szczep Viura nie wymaga specjalistycznych warunków klimatycznych, jest także odporny na pleśnie i grzyby różnego rodzaju. Odmiana dobrze znosi wszystkie warunki, dlatego uprawiana jest w całej Hiszpanii - w rejonach gorących i wilgotnych. Co ciekawe, Viura jest całkowicie odporna na mróz i nie zmienia swojego stanu skupienia nawet w tak ekstremalnych warunkach.

Mimo, że wino Viura nie sprawia problemów podczas uprawy, daje napój pełen smaku i niezapomnianego aromatu. Młode wina Viura najlepiej smakują już po przelaniu do butelki, wtedy poczujesz świeże i słodkie, owocowe aromaty.

Szczep Viura pochodzi z północnej Hiszpaniii. Pierwsze wzmianki o tej odmianie pochodzą z początku XVII wieku. Pąki szczepu są wypuszczane późną wiosną, a grona są bujne. Pędy często są łamane przez wiatr.

Odmiana Viura jest także znana pod nazwą Macabeo. Szczep jest wykorzystywany do produkcji tradycyjnych win białych, a także win musujących. Viura jako baza wina daje aromaty kwasowości oraz nuty owocowe. Wyczuwalna jest także rześkość i kwiatowy charakter.

Szczep Viura jest uprawiany z ogromnymi rezultatami na terenie całej Hiszpanii. Na północy kraju znajdują się apelacje Rioja i Nawarra. Na południowym zachodzie znajduje się apelacja Ribera del Guadiana. Winnice obsadzone szczepem Viury znajdują się także na Majorce.

W 2018 r. na terenie Katalonii było obsadzonych ponad trzynaście hektarów winnic szczepem Viura. Powierzchnia upraw niestety się zmniejsza, więc w przeważającej części są to starsze krzewy.

Szczep Viura jest znany pod wieloma nazwami. W Kalifornii funkcjonuje nazwa charas blanc, we Francji lardot, maccabéo i maccabeu. Spotyka się także nazwę vuera (regiony Rioja i Rueda) oraz blanca de daroca, cola de renard, forcalla, gredelin, lloza, macaban, perpignan, provensal, queue de renard, rossan, subirat, verdigell.

Ważne jest także poprawne spożywanie wina. Kieliszki do białego wina powinny być wystarczająco duże, aby umożliwić odpowietrzenie podanego alkoholu. Nie ma to jednak większego znaczenia w porównaniu z czerwonym winem, którego smak jest bardziej uzależniony od odpowiedniego przygotowania. Do czego nie należy wlewać białego wina? Zdecydowanie unikaj czyszczenia szklanek silnymi detergentami, ponieważ mogą one wpływać na smak samego napoju. Zapach wina może być również mniej wyraźny, dlatego do czyszczenia szkła używaj lekkiego, bezzapachowego płynu.

Wina Viura sklep to miejsce, w którym odnajdzie się każdy miłośnik wina. Szeroka oferta win ze szczepu Viura przypadną do gustu każdemu, nawet najbardziej wymagającemu klientowi. Alkohol w postaci wina jest idealnym umileniem wieczoru.