Szczep Kekfrankos – Blaufrankisch

Tradycja wspólnego picia wina do posiłku lub przy ważnej okazji jest celebrowana w wielu rodzinach. Wina różnego rodzaju stają się wręcz stałym elementem obiadowego lub kolacyjnego menu. Czasami pija się je samodzielnie lub przegrywając drobnymi produktami spożywczymi, gdyż przy winie miło biegnie czas spędzony z przyjaciółmi. Dobre wino pomaga budować kameralną atmosferę i wspominać dawne czasy po latach. Szczep Kekfrankos – Blaufrankisch to szlachetny, ciepłolubny gatunek wina. Trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, dokąd sięgają jego początki. Ja miejsce powstania tego szczepu często podaje się Dalmację, Austrię bądź Węgry. W zależności od regionu spotyka się także różne określenia opisujące to samo wino. Szczep Kekfrankos – Blaufrankisch jest jednym z podstawowych składników węgierskiego napoju o nazwie Egri Bikaver, czyli Bycza Krew. Kiedyś częściej używano do tego Kadarki, lecz Kekfrankos – Blaufrankisch jest łatwiejszy w utrzymaniu i mniej wymagający w uprawie. Jeśli chodzi o wina Kekfrankos – Blaufrankisch sklep z winami poleca je na wyjątkowe okazje, ale także na co dzień. To doskonałe uzupełnienie każdego stołu.

Szczep Kekfrankos – Blaufrankisch - cechy charakterystyczne

Jest to odmiana późnodojrzewająca, która musi mieć zapewnione odpowiednie warunki cieplne. Nie lubi chłodu, zaś w Europie klimat jest bardzo zróżnicowany, więc nie wszędzie można uprawiać ten piękny szczep. Dojrzewane idealnie na terenach nasłonecznionych przez większość czasu. Zbiory są zazwyczaj dość obfite i zadowalające. Krzaczek charakteryzuje się drobnymi fioletowymi owocami. Krzewy winne są bardzo podatne na mączniaka, więc trzeba ich odpowiednio strzec.

Wina Kekfrankos – Blaufrankisch - czym się odznaczają?

Wino Kekfrankos – Blaufrankisch ma charakter intensywnie czerwony lub nieco rdzawy. Legitymuje się umiarkowaną kwasowatością, więc ma dość uniwersalny charakter i znajduje różne możliwości zastosowania. Wino najlepiej smakuje lekko schłodzone, gdyż właśnie wtedy daje niezwykły aromat owoców i taniny. Poza tym, posiada lekko pieprzne akcenty, które wyczuwalne są subtelnie na języku. Wino tego rodzaju ma dawać orzeźwienie i pobudzać do działania. Wpływa także doskonale na kubki smakowe i zaostrza apetyt. Lampka wina Kekfrankos – Blaufrankisch może być pita bezpośrednio przed posiłkiem na zaostrzenie apetytu. Czerwone, wytrawne wino będzie idealne do chrupiącej kaczki lub innego rodzaju pieczystego mięsa w tłuszczu lub sosie. Czerwone wina są również świetnym dodatkiem do deserów.

Wina Kekfrankos – Blaufrankisch sklep pełen pomysłów na prezent

Jeśli ktoś potrzebuje wyborne czerwone wino w rozsądnej cenie to wino Kekfrankos – Blaufrankisch będzie jak najbardziej odpowiadało jego wymaganiom. Smakuje wspaniale, niezależnie od tego, czy jest podawane samodzielnie, czy też z jedzeniem. Smaczne wino na prezent zagwarantuje zadowolenie obdarowanego, który z pewnością będzie sympatycznie wspominał swoje urodziny, rocznicę ślubu lub inne szczególne wydarzenie, podczas którego otrzymał prezenty w postaci dobrego trunku. Jest to dobry patent na prezent dla kobiety i mężczyzny.

Kekfrankos (Blaufrankisch) czerwony, ciepłolubny, późno dojrzewający szczep wina, uprawiany głównie w Europie Środkowej (na Węgrzech i Słowacji, w Austrii i Czechach).

Powstałe ze szczepu kekfrankos wino ma przeważnie lekki, raczej kwasowy charakter. Używane jest m.in. jako jeden ze składników słynnego węgierskiego wina Egri bikaver.