Szczep Pinot gris

Szczep Pinot gris jest bardzo stary. Jego początki sięgają czasów średniowiecznych, gdzie występował pod inną nazwą, lecz już wtedy miał swoje niezwykłe właściwości, którymi legitymuje się także dzisiaj. Ta odmiana pochodzi z Francji, a dokładniej z obszaru Burgundii. Należy do znanego gatunku vitis vinifera. Winogrona mają szyszkowaty kształt i mogą być szare, różowe lub złotawe. Duże różnice pomiędzy barwami owoców są cechą znamienną tej odmiany. Szczep Pinot gris miał zostać wyhodowany na bazie Pinot Noir. Wspaniałe białe, wykwintne wina tej odmiany są polecane przez prawdziwych koneserów na całym świecie. Natomiast osoby, które w winiarskim świecie nadal są laikami, koniecznie powinny spróbować wina Pinot gris. U nas można znaleźć tego rodzaju trunki. Wystarczy przejrzeć ofertę firmy. Wina Pinot gris sklep poleca na dowolne okazje. Mogą to być bowiem wina pite na co dzień i od święta. Nie ma reguły, gdyż często degustacja dobrej jakości wina jest dziełem impulsu i porywu chwili.

Szczep Pinot gris - o czym warto wiedzieć?

Jest to szczep, który łatwo się przystosowuje do nowych warunków, właśnie dlatego został zaadaptowany przez wiele krajów. Trafił do rozmaitych zakątków Europy i świata. Dlatego też próżno szukać cech permanentnych, które oddawałyby istotę szczepu jako całości. Lokalne odmiany winorośli, które wyrosły na tej samej kanwie przyjęły później odmienne formuły komponowania smaków i aromatów. Stąd też obecnie jeśli chodzi o powstałe wina duża rozpiętość smakowa.

Wina Pinot gris - bogata tradycja i nowoczesne technologie

Wina francuskie, niezależnie od tego, czy czerwone, czy białe niezmiennie cieszą się ogromnym zaufaniem odbiorców i uznaniem w winiarskim świecie. Przyznaje się im często palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o liczną konkurencję. Białe wina Pinot gris kupowane są jako dodatki do posiłków, zwłaszcza spożywanych w większym gronie. Często na co dzień jest to niemożliwe, ze względu na to, że każdy ma swoje życie i swoje zajęcia. Dlatego też wina pite są tylko podczas ważnych uroczystości. To ważne, że obecnie w Polsce powraca powoli tradycja pijania win do posiłków. Jet ona w stanie zbliżyć członków rodziny, którzy są tak pochłonięci własnymi zajęciami, że nie dostrzegają już nic poza tym. W dobrym tonie jest podawanie wina gościom, więc warto zawsze dysponować tym trunkiem. Białe wina Pinot gris są umiejętnie wyważone, więc ich smak w ustach daje niesamowite wrażenia. Stylowe wina powinny gościć w każdym polskim domu. Warto pozwolić sobie czasem na odrobinę luksusu i ekstrawagancji.

Wina Pinot gris sklep z niespodziankami

Zapraszamy do zamawiania win z naszej bogatej oferty. Posiadamy uznane światowe marki od najlepszych producentów, którzy przykładają olbrzymią wagę do każdego detalu. Doskonale skomponowane trunki czekają na każdego, kto chciałby ich spróbować. Jeżeli ktoś nie wie, co kupić w prezencie innej osobie, z tym dylematem także sobie poradzimy. Dobierzemy idealne wino prezentowe w rozsądnej cenie. Wygodne zamawianie win świata prosto do swojego domu to interesująca opcja dla niecierpliwych.

Pinot gris biały szczep winny z gatunku Vitis vinifera pochodzący z Francji. Uważany jest za mutację szczepu Pinot noir. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa pinot oznaczającego szyszkę (najprawdopodobniej z uwagi na kształt gron) i przymiotnika gris (szary - jakkolwiek grona mają najczęściej ciemnoróżowe zabarwienie). Szczep pochodzi z Burgundii (gdzie w Średniowieczu znany był pod nazwą Fromenteau), skąd rozprzestrzenił się na inne europejskie kraje. W roku 1300 dotarł do Szwajcarii i dalej do Włoch, gdzie występuje pod nazwą Pinot grigio. W 1375 mnisi cystersi sprowadzili sadzonki szczepu do Węgier (pierwsze nasadzenia w Badacsony nad Balatonem), gdzie znany był pod nazwą Szurkebarat. W 1711, niemiecki kupiec Johann Seger Ruland znalazł dziko rosnące krzewy winorośli na polach Palatynatu. Wino wyprodukowane z tych winorośli trafiło do handlu pod nazwą Rulander - później ustalono, że krzewy te to zdziczałe rośliny Pinot gris. Obecnie w Niemczech używa się równolegle terminów Rulander (dla win półsłodkich) lub Grauburgunder (dla win wytrawnych). W Czechach i na Słowacji szczep znany jest pod nazwą Rulandske sede.